Мурашиний спирт

Мурашиний спирт

Наявність:Є в наявності
Вага1 літр
Мінімальна кількість замовлення1 літр
  • 0.00грн.

- OR -

Опис:

Мурашина кислота 85% (метанова кислота, E236) — перший представник серед насичених одноосновних карбонових кислот. Хімічна формула HCOOH. Прозора горюча рідина, що має різкий їдкий запах. Матеріал отримують в промисловості різними методами: шляхом окислення метанолом, при виробництві оцтової кислоти рідиннофазним окисленням бутану в якості побічного продукту, розкладанням щавлевих ефірів гліцерину і взаємодією монооксиду вуглецю з гідроксидом натрію. У природі з'єднання зустрічається в кропиві, хвої, фруктах, а також в їдких виділеннях мурашок і бджіл. Мурашина кислота позначена як харчова добавка Е236, як нешкідливий консервант природного походження. Примітно, що мурашина кислота має гарну розчинність в ацетоні, бензолі, гліцерині, толуолі. Вона чудово поєднується з водою, діетиловим ефіром, етанолом. Мурашина кислота - це один з безлічі препаратів, який використовують для обробки бджіл, уражених варроатозом. За період одного лікування використовують від 100 до 200 грам кислоти. Всього 30 мл засобу вистачить, щоб провести одну обробку, якої вистачить для хорошого результату.

Застосування:

Мурашина кислота є дуже затребуваною речовиною в медицині та промисловості. Вплив на організм залежить від концентрації: до 10% розчин мурашиної кислоти відносно безпечний, але викликає дратівливий ефект. Понад 10% розчин мурашиної кислоти небезпечний для здоров'я і має ефект, що роз'їдає. Мурашина кислота, використовує як консервуючий і антибактеріальний агент при заготівлі сільськогосподарських кормів, оскільки вона сприяє уповільненню процесів розпаду та гниття, за рахунок чого оброблені їй сіно і силос зберігаються довше. Також застосовується: в якості відбілювача при дубленні шкір в шкіряній галузі; для виробництва пестицидів, солей, розчинників і ефірів; для боротьби з паразитами в галузі бджільництва; як розчинник у різноманітних хімічних реакціях; для отримання монооксиду вуглецю в лабораторній практиці; при виготовленні вина і пива як дезінфікуючий агент для бочок та інших ємностей; для уїдливого фарбування вовни в текстильній сфері.

Запобіжні заходи:

При роботі з мурашиною кислотою уникати потрапляння на шкіру та слизові оболонки. При потраплянні на шкіру, промийте великою кількістю води, при потраплянні на слизову оболонку промити великою кількістю води, та звернутись до лікаря. Використовувати засоби індивідуального захисту: окуляри, гумові рукавички, респіратор.

Умови зберігання:

Зберігати слід у закритій упаковці в сухих приміщеннях складського типу, які провітрюються, захищених від проникнення сонячних променів і джерел вологи.

Написати відгук

Примітка: HTML розмітка не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре

Товар на гурт